Як зробити крапельний полив своїми руками

Літо непередбачуване: холодний червень змінив жаркий липень, так що уральським садівникам прийшла пора подбати про те, як зберегти посадки від палючих променів сонця.

Система крапельного поливу може бути наземної і підземної. Звичайно, другий спосіб більш витратний, так як має на увазі підземну прокладку комунікацій, а й більш ефективний, так як в цьому випадку вода менше випаровується і в більш повному обсязі надходить до коренів рослин.

Переваги крапельного поливу

У системи крапельного поливу є відразу кілька переваг, не випадково вона так популярна серед дачників.

1. По-перше, рослини на вашій дачі отримуватимуть воду в достатній кількості завжди, навіть під час вашої відсутності.

2. По-друге, при краплинному поливі вода подається безпосередньо до коренів рослин, при цьому не потрапляє на листя, що дозволяє уникнути сонячних опіків.

3. Третя перевага крапельного поливу полягає в тому, що ви поливаєте тільки посадки, позбавляючи води бур’янів.

4. По-четверте, крапельний полив дозволяє економити витрати води – найцінніший ресурс на заміській ділянці.

5. Ну і по-п’яте, через цю ж систему ви можете живити рослини рідкими добривами.

Як бачите, навіть найпростіша крапельна система поливу має масу плюсів. Досить попрацювати один раз, зате це нехитре винахід заощадить вам не тільки воду, але і ваші сили і час. Але найголовніше, прискориться ріст рослин, підвищиться плодоношення, адже найцінніший приз дачника – це урожай!

Вода для краплинного поливу

Найголовніше, щоб ваша дача була обладнана джерелом води. Це може бути наземна ємність, встановлена ​​на висоті приблизно 1 метр, і що здійснює подачу води самопливом. Або підземне джерело води – свердловина або колодязь. Але досвідчені садівники не рекомендують використовувати для поливу холодну воду. Краще, якщо вода, видобута з колодязя, нагріється попередньо в накопичувальної ємності. До речі, на великій ділянці таких ємностей може бути кілька: це вигідніше, ніж тягнути трубопровід.

Як розрахувати, який обсяг ємності повинен бути? В середньому за розрахункову одиницю приймають 1 літр на 1 рослину і 5 літрів на чагарник. Підрахуйте кількість рослин на ділянці і дізнаєтеся обсяг води. Зазвичай встановлюють бочку 100 л.

Системи можуть управлятися вручну або за допомогою автоматичної групи контролю, що складається, наприклад, з таймера і клапана, що відкриває воду в заданий період часу. Більш просунуті системи оснащені панеллю керування і керують водою, орієнтуючись на показники температури і вологості повітря і грунту.

Як зібрати систему крапельного поливу

У будь-якому магазині, що продає товари для саду та городу, можна придбати готові набори крапельного поливу.

Але можна виготовити такий комплект і самостійно. Отже, для того, щоб своїми руками зробити крапельний полив на дачі, вам буде потрібно наступний набір матеріалів:

  • Труби та фітинги
  • Трійники і штуцери
  • фільтри
  • Шланги для краплинного поливу

Найпростіша схема крапельного поливу виглядає так: до джерела води підключається трубопровід, який має трійники (бічні висновки) навпроти грядок. До трійникам через перехідники прикріплюються шланги для краплинного поливу, що мають отвори і крапельниці. Для надійної фіксації шланги притискаються до фітингів за допомогою хомутів.

Важливий момент – система подачі води повинна бути обладнана фільтрами для запобігання засмічень крапельниць. Кількість і типи фільтрів індивідуально і безпосередньо залежить від якості і джерела забору води.

Причому, якщо у вас вода з відкритого джерела, то фільтрів бажано ставити кілька: спочатку грубої очистки, а потім тонкою.

Які труби використовувати для водопроводу

Для організації поливу по дачній ділянці прокладаються труби, призначені для водопроводу, тобто ті, які не піддаються корозії від контакту з водою і мають хімічно нейтральний склад. Це можуть бути пластикові труби з поліпропілену, полівінілхлориду, поліетилену високого або низького тиску (ПВД / ПНД).

Діаметр може бути будь-який, найбільш поширений – 32 мм. Врахуйте, діаметр шлангів може не збігатися з діаметром труб, тому для кріплення шланга до трійника слід придбати перехідники.

Шланги для поливу

Відмінність «магазинних» шлангів для крапельного поливу – наявність вбудованих лабіринтів, по яких протікає вода, перед тим як потрапити в випускні отвори. Лабіринти забезпечують однакову кількість води на всьому протязі системи.

На які характеристики шлангів для поливу варто звернути увагу при покупці:

1. Жорсткість шланга. М’які шланги (їх інакше називають стрічками) мають менший термін експлуатації. Жорсткі витримують до 10 сезонів.

2. Товщина стінки шланга: тонкостінні шланги (до 0,3 мм) призначені для поверхневої укладання, тоді як товстостінні можуть вкопують у землю і служать довше.

3. Робочий тиск шланга від 0,4 до 1,4 Бар. Залежить від системи подачі води: самопливна або насосна.

3. Внутрішній діаметр – безпосередньо впливає на продуктивність системи – становить від 12 до 25 мм.

4. Відстань між отворами від 10 до 100 см. Цей параметр вибирайте, виходячи з купчастості ваших посадок.

Також виробник вказує величину витрати води через кожен отвір. Цей показник становить від 0,6 до 8,0 л / год і вибирається індивідуально, залежно від бажаної інтенсивності поливу.

При бажанні, в отвори для виходу води встановлюються крапельниці. Це пристрої, що мають на одному кінці – штуцер, а на іншому – один або кілька виходів – це вибирається в залежності від кореневої системи рослини: один вихід збільшить глибину поливу, два і кілька виходів – площа поливу. Якщо до одного виходу підключено кілька тонких трубок, то перед вами «павук», що дозволяє поливати відразу кілька рослин.

Система подачі води вимагає періодичного обслуговування, яке полягає:

Огляд на наявність пошкоджень шлангів гризунами, птахами,
Перевірка герметичності в місцях кріплення шлангів
Виявлення засмічення і заміна фільтрів.
Демонтаж системи на осінь і зиму.

Як зробити крапельний полив з пластикових пляшок

Ще простіше – зробити крапельний полив з пластикових пляшок. Для цього досить зробити кілька отворів в кришці і вкопати пляшку під кутом 45 градусів на глибину 10 см. Зверху надрізати дно для затоки води, зовсім зрізати дно не потрібно, щоб вода випаровувалася якомога повільніше. Спосіб хороший для тих дачників, які відвідують свій заміський будинок тільки у вихідні. На кілька будніх днів ваші рослини гарантовано будуть забезпечені водою.

Author: admin