Як заточити свердло

Свердло – це інструмент, який повинен мати під рукою будь-який господар будинку, навіть якщо він далекий від будівельних і ремонтних робіт, оскільки в господарстві воно використовується досить часто.

Але при тривалому використанні воно може зношуватися. Не потрібно поспішати викидати таке свердло, його ще можна заточити і зробити це власноруч, головне знати і дотримуватися кількох обов’язкових умов.

Для початку необхідно ознайомитися з основними характеристиками свердла. Найбільш популярним є конічне свердло, ріжучі кромки якого утворюють конічну поверхню з певним кутом. Саме величина цього кута визначає можливості свердла різати ті чи інші матеріали. Наприклад, для різання металу (сталевих виробів) кут становить 140 °, а для більш м’яких матеріалів, наприклад, деревини – 90-100 °. У домашніх умовах, де необхідно час від часу просвердлювати різні поверхні за допомогою одного інструмента, використовується універсальне свердло, кут між крайками якого становить 120 °. При заточуванні свердла кут повинен залишатися незмінним.

Як заточити свердло. Керівництво

Для заточування інструменту найкраще використовувати Електроточило. Саму процедуру починають з формування різальних крайок, стертих в процесі експлуатації. При заточуванні крайок слід орієнтуватися по спіральних канавках, сама ж кромка повинна розташовуватися паралельно осі електроточила. Спочатку заточується одна кромка шляхом поступового знімання зайвого шару металу, потім друга. Основним критерієм, за яким можна судити про якість отриманої кромки, можна вважати відбите на її поверхні світло. Коли воно зникає – кромка готова. Дуже важливо в результаті отримати потрібний кут меду крайками. Для цього можна використовувати паперові заготовки, які допоможуть заточити обидві кромки під однаковим кутом. Крім того, довжина кромок теж повинна бути однаковою, вершина свердла повинна знаходиться строго на його осі. Для оцінки отриманого результату свердло закривають від попадання прямих променів світла, оскільки метал може відбивати світло та спотворювати видимість.

Наступний етап – обробка задній поверхні крайок для додання їм потрібної конічної форми. При цьому можна використовувати шайбу, діаметр якої менше діаметра свердла на 2/3. Процес формування конічної форми полягає в прикладанні поверхонь кромок до шайи з метою визначення зайвого шару металу, який потім знімається. Далі можна приступати до заточування задніх кутів. Для цього за допомогою шайби визначається товщина шару металу, який потрібно зняти. На 1 мм дуги свердла зазор між його поверхнею і шайбою повинен збільшуватися на 0,15-0,2 мм. Для того, щоб не зачіпати отриману раніше кромку, при обробленні задніх кутів залишають смужку товщиною до 0,3 мм, яка заточується вже при чистой обробки.

Задні поверхні при обробці свердла утворюють перемичку. З одного боку вона ускладнює процес свердління, тому її бажано зробити якомога менше, але з іншого боку зовсім без неї теж не обійтися, оскільки вона захищає свердло від навантажень. Оптимальними розмірами перемички можна вважати до 0,7 мм для тонких свердел і до 1,5 мм для більших.

Author: admin