Як укладати тротуарну плитку: поетапні рекомендації для майстрів-самоучок

Бетонування і укладання асфальту на дворовій території потроху відходять у минуле, поступаючись місцем плитці. Її переваги очевидні, адже такий матеріал більш екологічний і довговічний, оскільки краще переносить вплив погодних умов і температур. Крім того, плитка на порядок дешевше. Можна вибрати собі до душі будь-який колір і форму, а змонтувати цілі вітражі буде нескладно навіть початківцю майстру. Однак щоб доріжки прослужили багато років, важливо дотримуватися правила, як укладати тротуарну плитку. Погрішності, допущені в стадії підготовки ділянки та укладання, не тільки позначаються на зовнішньому вигляді покриття, але і можуть призвести до скорочення терміну служби.

Отже, весь процес укладання можна розділити на 3 етапи:

  1. Вибір матеріалу в залежності від цілей використання.
  2. Підготовка ділянки (підстави) під укладку плитки.
  3. Безпосередньо сама укладка плитки.
  4. Фінішна частина – затирка швів.

Розглянемо кожен пункт докладно.

Критерії вибору тротуарної плитки

Існує багато варіацій плитки: це можуть бути квадрати, прямокутники і навіть фігурні елементи. Придбати можна як одноколірну плитку, так і поєднувати кілька кольорів, викладаючи малюнок. Ці параметри залежать тільки від бажань. А ось товщину плитки необхідно вибирати в залежності від призначення ділянки, а саме:

  • для садових і пішохідних доріжок підійде тонка плитка товщиною до 4 мм;
  • для облицювання в’їзду перед будинком і місця під легковий автомобіль знадобитися більш товста плитка (5 мм);
  • якщо ж по ділянці буде пересуватися навантажений вантажний автомобіль, потрібна плитка товщиною 6 мм.

У приватних господарствах найчастіше використовується прямокутна плитка (цеглинка). Її легко укладати і можна створити будь-які варіації, особливо в кольоровій гамі.

Підготовка ділянки під укладку

Щоб доріжка була міцною і не розповзалася, важливо правильно підготувати грунт:

  • насамперед намітити майбутні доріжки, рівно натягнувши по периметру канат;
  • зняти верхній шар з рослинністю, вибравши коріння і каміння, і утрамбувати ложе;
  • при бажанні по обидва боки встановити і забетонувати бордюри;
  • вирівняти підставу, засипавши несучий шар щебеню або гравію (до 2 мм).

Якщо додатково підстелити під щебінь геотекстиль, доріжки не розмиє знизу водою, до того ж з швів не проросте трава. Деякі майстри застеляють другий шар матеріалу ще й поверх гравію, перед засипанням піску.

Сама основа під плитку може бути трьох видів:

Піщана. На щебінь або гравій насипається вирівнюючий шар піску товщиною не менше 30 мм. Його потрібно зволожити з розпилювача, дати трохи просохнути і вирівняти, утрамбувати.

Цементно-піщана. Укладаються шарами: гравій, пісок, арматурна сітка (або без неї), цементно-піщана суміш (4: 1).

Бетонна. На ділянках зі слабким грунтом дно ложа заливають бетонною стяжкою. Але, хоча вона підсилює підставу, в той же час затримує воду. Взимку, в морози, така доріжка може деформуватися.

Як укладати тротуарну плитку?

Плитку слід починати укладати від себе, щоб просуватися по вже готової доріжці. Ходити по вирівняною піщаної основі не можна. Укладання краще робити по діагоналі – на рівних доріжках, і від центру по колу – на кругових. Плитку встановлюють на основу і фіксують, постукавши спеціальним гумовим молотком. Якщо вона провалюється – досипається пісок, якщо занадто виступає – трохи основи знімається.

Укладання може бути як хаотичної, так і художньої, зі створенням малюнка. Красиво виглядають також і геометричні фігури, викладені різнокольоровою плиткою. Між плитками повинні залишатися зазори не менше 2 мм – через них буде йти вода після дощу. Крім того, не варто забувати і про дренажі: укладання на бетонну стяжку повинна проводитися під нахилом або з установкою спеціальних дренажних труб уздовж бордюру.

Затирка швів

Заключна стадія укладання доріжки – закладення швів, що залишилися між плитками. Для цього доріжку засипають дрібним піском і щіткою розмітають його. Зверху насипають ще один шар піску і знову розтирають по поверхні до тих пір, поки не заповняться всі зазори. В кінці плитку потрібно рясно полити водою.